Příběh Václava – Úvod [1]

Píchá si čtyřikrát denně. Rok předtím přešel na subutex z heroinu, když bral až 2 gramy denně do žíly. Denně užíval tři druhy benzodiazepinů – rivotril, neurol a diazepam, dohromady cca 10-20 tablet. Kouřil marihuanu, cca 2 – 3 x týdně. Pervitin bral občas, v nárazových tazích, mezi nimiž cca 2 měsíce neužíval. Sezónně vyzkoušel lysohlávky.

Vaškova drogová kariéra začala cca ve 14 letech, kdy o prázdninách po ukončení ZŠ začal s kamarády pít alkohol, kouřit marihuanu a užívat pervitin. Brzy přešel na nitrožilní užívání. Po absolvování 2. ročníku SŠ průmyslové nechal školy, a začal se naplno věnovat drogám. V té době už začínal být závislý na heroinu.

Po celou dobu žil na rodinném statku. Jeho dědeček byl majitelem hospodářství, kde pracovala i Vencova matka a teta.

Venca absolvoval dva pokusy o pobytovou léčbu, a to v Psychiatrické léčebně Bohnice a v PL Červený dvůr. Prvoléčbu nedokončil, po absolvování léčby v Červeném dvoře 2 měsíce abstinoval. To mu bylo 19 let) a pak obnovil užívání opiátů (heroin, braun, kodein) a pervitinu. V 25 letech nastoupil na metadonový program v Praze, kde vydržel rok, v té době kombinoval substitut s pervitinem a alkoholem. Po vyřazení programu přidal heroin a benzodiazepiny. Jejich spotřebu razantně navýšil po přechodu z heroinu na subutex.

Venca prodělal infekční hepatitidu typu B. Testoval se na Drop-inu na žloutenku typu C a HIV, oba testy byly negativní. Na základě zkušenosti s nákazou virem žloutenky B přestal sdílet injekční materiál a „nádobíčko“. Jeho zdravotní stav odpovídal dlouhodobému nitrožilnímu užívání drog. Působil sešle, zchátrale, stěžoval si na nedokrevnost končetin, na těle měl hluboké jizvy po abscesech a zánětech žil.

Psychicky na tom byl relativně dobře. Přestal pravidelně užívat pervitin právě z obav o poškození psychiky. Byl jinak klidné, mírné povahy.

Pracoval jako pomocný dělník cca půl roku okolo 18 let, občas vypomohl dědovi v zahradnictví, za což byl rodinou živen. Jeho přátelé se rekrutovali jen z řad uživatelů drog z blízkého okresního města. Partnerku neměl šest let, předtím měl tříletou známost, uživatelku tanečních drog.