Příběh Václava – Naděje [3]

Čtvrtý měsíc Vašek přichází sám s tím, že chce zkusit odbourat nitrožilní užívání, a dodává, že poslední dva týdny dokázal na večer si dávat subutex pod jazyk, jak se to má. Cítí výraznou změnu, protože může v noci spát a nepotřebuje další dávku. Občas je tedy na šesti mg, občas si doplní dávky, aby za den využíval 8 mg. Uvědomuje si, že problém nastane s úplným vysazením jehel, protože je na ně zvyklý, má na aplikaci silný návyk, patří k jeho životu. Domlouváme se na tom, že bude odebírat z výměnného programu týdně méně jehel, protože je léta zvyklý si nedávat víckrát po sobě použitou jehlou. Venca si v prvních týdnech odbourávání jehly věří, samovolně se snaží snížit dávky na 6 mg, stahuje nitrožilní aplikaci na jednou denně. Potom nastává problém. Celý měsíc a půl se snaží o odbourání ranní aplikace, ale neúspěšně. Poté, co musí každé ráno pracovat v hospodářství, zalévat skleníky, potřebuje být svěží a podjazykovou aplikaci po ránu bere jako obluzující. Lékařka na to reaguje snížením benzodiazepinů a důrazem na denní stabilizaci na 8 mg. Během týdne se stav zlepšuje, obluzení se nedostavuje, ale přesto Venca nevydrží ráno neaplikovat, pokud dává drogu pod jazyk, vždy jen část a zbytek určený na ranní dávku po hodině vpravuje nitrožilně.

Udává, že cítí „neúplnost“ dne, když si nedá dávku do žíly. Padá návrh zkusit při této potřebě nitrožilně brát sterilní vodu z našich ampulí. Venca toto zkouší dva týdny. Zprvu se mu daří, vodní aplikace proběhla 4 x z 8 dnů, ale poté oznamuje na sezení, že je nesmysl si píchat vodu, a že se vrátil k IV aplikaci subutexu. Žádá, abychom toto téma na čas opustili, že si řekne sám, kdy je jeho čas.

V sezeních se tedy v toto období hodně věnujeme jeho zdravotnímu stavu. Venca začal míčkem a kroužkem posilovat ruce, udává ústup červených otoků a zlepšení citlivosti v rukou. Se svým obvyklým laskavým sarkasmem dodává, že ví o tom, že mu v tom pomáhá méně aplikací do žil a že to bude ještě lepší, až vysadí úplně, ale že to s ním takhle jednoduché nebude.