Opium

Opium patří ke „zpestření“ letní sezóny pro mnoho závislých na opiátech. Opium se buďto kouří z dýmek, nebo rovnou aplikuje do žíly. Jeho účinky jsou srovnatelné s heroinem – vyvolává blaženost a apatii, při vysazování naopak velmi intenzivní a nepříjemný abstinenční syndrom. Jenže je zadarmo, a uživatel na poli si zažije oživení atavismů pravěkého lovce a sběrače.

Stavy a účinky

Opiáty v těle vyvolávají útlum nervové soustavy. Vše se zklidňuje – dech, lidský metabolismus, psychické stavy a procesy. Mnohdy se bohužel zklidnění vystupňuje až do zástavy – copak zácpa, ta se dá ještě přežít, ale zástavu dechu už člověk „nerozdejchá“. Blažená nečinnost, pocit splynutí s universem, konejšivá lhostejnost, útlum tělesné bolesti – to vše milovník opiátů vyhledává.

Následky („dojezdy“)

Když mu droga v těle dojede, se mu vrací v negativních projevech abstinenčního syndromu – průjem, neklid, nervové tiky, horečka, bolesti svalů a kloubů, nespavost. Pak je třeba užít další dávku a koloběh se opakuje – resp. spirála, neboť pro dosažení kýžených stavů je třeba dávky zvyšovat. Mnozí tělelsně závislí opiátníci již „berou, protože musí“. Neberou, aby jim bylo dobře, ale proto, aby jim nebylo zle.