Pervitin

(Perník, peří, piko, párno, péčko, čeko, speed.)

Představuje českou specialitu s výrobní tradicí sahající hluboko do dob komunismu. Chemicky metamfetamin byl využíván už za druhé světové války pro zvýšení odvahy, rychlosti a zběsilosti vojáků. Ačkoli máme už dlouho mír, obliba pervitinu v Čechách neutuchá.

Špinavě bílý, zažloutlý či nafialovělý prášek se dá šňupat, kouřit z alobalu nebo v cigaretě, je snadno rozpustný ve vodě a tudíž aplikovatelný nitrožilně. Gram stojí kolem tisíce korun; v praxi se kupuje v různých dávkách (od „za kilo“ až po celý gram), od dávky se odvíjí intenzita a délka prožitku. Je velmi dobře dostupný všude tam, kde se dá předpokládat jeho užívání (parties, technařské akce, diskotéky). Jak je pervitin rychlý svými účinky, tak i rychle mizí z těla – testy z krve a moče jej odhalí pouze 2-3 dny po užití.

Účinky a stavy

Člověk pod vlivem pervitinu nepociťuje únavu, hlad, potřebu spánku. Jeho myšlení a pohyby jsou zrychlené, překotné, mnohdy ovšem na úkor kvality. Droga jakoby vytáhla stavidla rybníku energie, který má každý z nás v mozku. Když se energie vyleje všechna (i za pomoci opakovaných aplikací třeba několik dní v kuse), je zle.

Následky, dojezd

Jsme na dojezdu. Uživatel je podrážděný, agresivní, ospalý, psychicky roztěkaný a rozhozený, musí se z toho pořádně vyspat – a těšit se zase na další tah. Mnoho „pikařů“ tvrdí, že nejsou na droze závislí – neberou přece každý den, ale „jen“ víkendově. Toto schéma je ale pro závislostní užívání pervitinu naprosto typické.

Závislost

Vzniká silná psychická závislost – uživatel baží po intoxikaci, vyhledává prostředí a lidi, mezi nimiž je konzumace běžná. Jeho rozhozený biorytmus se brání běžnému pravidelnému režimu (zahrnujícímu kupříkladu chodit pravidelně do práce), takže se uživatel často propadá sociálně (ztrácí zaměstnání, vyhodí jej ze školy, rozejde se s ním partner apod.). U déledobějších uživatelů se objevují téměř vždy velké psychické problémy. Myšlení se stává chorobně podezřívavým, uživatel se postupně stává paranoidním. Některé tyto stavy přivedou až za hranici šílenství – rozvíjí se u nich v lepším případě toxická, v horším klinická psychóza (schizofrenie apod.) Ani tělesně to není žádná sláva – uživatelé bývají chorobně vyhublí. I to je bohužel důvod, proč je pervitin tak oblíben u adolescentních dívek, bažících po anorektickém těle Elišky Bučkové.