Kokain

(Koks, kokeš, kokos, koksík, sníh)

Donedávna byl „drogou bohatých“, když pořízení jednoho gramu vyšlo na cca 3.000 Kč. V posledních letech jeho cena, ale i kvalita výrazně poklesly – cena i na polovinu, kvalita ještě víc – ze 70% kokainu i na pouhých 15% účinného obsahu. Kokain, vyráběný synteticky z jihoamerické rostliny koka, má bohatou historii, užíval jej pro zbystření mysli i Sherlock Holmes, jakož i jiní, reální slavní lidé, umělci, politici, podnikatelé. Kokain ale berou i ti, co nic neznamenají. Stačí na to mít. Především v zámoří je velmi oblíbeným levný derivát zvaný crack, který si ovšem za tu láci vybírá daň – předávkování, silná závislost, nezvladatelná agresivita, zhroucení duševního života ve zrychlené demoverzi.

Kokain svými účinky v lidském těle kokain připomíná pervitin, jen ne v tak rozblázněné a nekontrolovatelné míře. Jako by byl pervitinu slušnějším, vychovanějším bratrem.

Rizika užívání

Přesto jde o látku, jejíž užívání je považováno za velmi rizikové. Rizika spočívají převážně v oblasti psychiky. Dlouhodobé užívání kokainu způsobuje podezřívavé, paranoidní myšlení, dochází k otupení emocí, uživatelé se stávají „tvrdí“, necitliví, lhostejní k potřebám okolí. Ani tělu nedělá užívání kokainu dobře – organismus začíná chátrat, lidé hubnou, kazí se jim zuby, látka nedělá dobře ani játrům, mozku a dalším orgánům.

Závislost

Závislost je především psychická, uživatel začíná preferovat prostředí, kde je možno drogu užívat, postupně ji začíná potřebovat k většině svých činností, zdánlivá vnější nerozeznatelnost intoxikace od střízlivosti vede k tomu, že kokain je užíván v běžných situacích (například v zaměstnání, pro zvýšení koncentrace a výkonnosti) a to prohlubuje celkovou závislost na stavu, jež droga vyvolává.

Stavy a účinky

Uživatelé více než stav samotný na kokainu oceňují, jak jsou po něm svěží, sebevědomí a připraveni konzumovat alkohol a sex v nadlidské míře a bez morálních i tělesných kocovin. Uživatelé mají pocit nadčlověka – rychleji a snadněji se rozhodují, komunikují s ostatními, předvídají reakce okolí. Jenže – každá droga si to, co dá, umí vzít zpět s úroky.