Marihuana

Ze samičích květenství konopí setého se může stát buď marihuana, nebo hašiš. Zatímco marihuana je usušeným kvetoucí „palicí“ rostliny, hašiš je pryskyřicí, která toto květenství pokrývá. Obě látky jsou svou účinnou podstatou totožné, obsahují psychoaktivní látku THC a ještě další aktivní složky (CBN, CBD atd.).

Marihuana je nejrozšířenější nelegální drogou v naší zemi. Česko jako takové patří dlouhodobě k zemím, kde se „hulí“ nejvíce v Evropě, zejména mezi mladými lidmi. Kouření trávy se stává v mladé generaci podobnou normou, jako bylo u mládeže za socialismu pivo, chodit do hospody. Mnoho uživatelů konopí bez obtíží kombinuje s alkoholem. Zastánci konopných drog tvrdí, že na rozdíl od opilosti, intoxikace „trávou“ nepřináší agresivní jednání, zle od žaludku, kocoviny. Naopak zdánlivá bezproblémovost vede kuřáky k tomu, aby „hulili“ i v práci, ve škole, všude, takže se mnohdy nemůžeme divit, že takoví lidé působí tupě, apaticky, „vypatlaně“.

Rizika

Rizikovým se jeví určitě to, když se s kouřením začne v nízkém věku, cca mezi 12 – 16 rokem života. Rizikovou populací mohou být také lidi s labilní, citlivou psychikou, kde může i marihuana způsobit výrazné duševní problémy.

Druhy

Marihuana se do českých plic dostává ve dvou podobách – buďto jde o přírodní konopí (venkovka, ganja, hulení, tráva, zelí a desítky dalších výrazů), nebo o uměle pěstované rostliny v takřka laboratorních podmínkách (podlampovka, skank, skéro, hydroponie atd.) „Skanky“ jsou silnější co do obsahu účinných látek, venkovní „tráva“ zase bývá ceněna pro variabilitu účinků, veselejší prožívání intoxikace.

Hašiš není tolik rozšířený, zřejmě pro zdlouhavost výroby. To, že by byl více devastující , než marihuana, je mýtus. Hašiš a tráva jsou produkty z jedné byliny, se stejnými účinnými látkami.

Účinky a stavy

„Zkuř“ po trávě trvá cca 3 hodiny, příznakem u začínajících kuřáků je veselí, nekoordinovaný smích, myšlenkový a slovní trysk, déledobější uživatelé jsou již více „v klidu“ a intoxikace se spíše projevuje v niternějších sférách. Zhulený člověk mívá „chutě“, je mlsný a žravý jak rosomák.

THC moči a krvi

V testech z moči i krve můžeme „najít“ účinné THC velmi dlouhou dobu – od 2 týdnů až po měsíc u dlouhodobých kuřáků. Neznamená to, že by člověk byl tak dlouho pod vlivem. Jde o zdlouhavý proces vylučování látky z těla, protože se ukládá v lidské tukové tkáni.