Moje dcera zacala pred pul rokem uzivat petvitin

Otázka:

Dobry den,moje dcera zacala pred pul rokem uzivat petvitin,je to uz zavislost a mnela by se lecit?A jak to je je s nastupem do lecebne,je potrebna karticka poistence?Protoze dcera ji nema,neplati si zdravotku.Je mozne kdyz mi rikala,ze uz to nelolik dni nebete a chce s tim prestat,ze ji muzu verit?Spolu nebydlime,nemam to pod konttrolou.  Dekuji za odpoved

Amalie, 46 let

Odpověď:

Dobrý den,
zda se jedná o závislost či ne, nelze takto odhadnout, každopádně půlroční užívání pervitinu už může na problémy založit. Léčba závislosti /nebo užívání drog je vždy dobrovolná, tedy nelze nikoho nikam „zavřít“ nebo „nechat spravit“, léčebny přijímají jen klienty, kteří opravdu alespoň chtějí přestat (i když jim to zrovna moc nejde). Krom ústavní, pobytové léčby je možná i léčba ambulantní, tedy uživatel někam dochází a pracuje na změně. Ambulantní léčbu většinou poskytují organizace sociálních služeb, namátkou např. Sananim (Praha), Podané ruce (Brno, Olomouc, jižní Morava), Laxus (Hradec, Pardubice, Mladá Boleslav). U těchto organizací není nutné zdravotní pojištění, kartičku nevyžadují, léčba je hrazena z jiných zdrojů. U pobytové léčby je nutné kartičku předložit. Její vydání ale není podmíněno placením pojistného, respektive dluh na pojistění není překážkou pro vydání kartičky. Lidé, kteří si ZP neplatí, spadají automaticky pod Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, u které jim naskakuje dluh a penále.

Doporučuji, abyste dceři vyhledala nějaké kontakty jak na ambulantní, tak pobytovou pomoc a doporučila jí situaci řešit s odborníky. Zda věřit nebo ne, toť otázka, samozřejmě je možné se s dcerou domluvit na tom, že byste ji testovala na přítomnost pervitinu v moči – testy mají v lékárnách, droga vydrží v moči 2-4 dny.

 

Richard Hanus, DiS.
odborník, ktery pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let

navadmin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *