Mam dotaz jaky je rozdil mezi pervitinem a speedem.

Otázka:

Mam dotaz jaky je rozdil mezi pervitinem a speedem. Pritelkyne jezdi na technoparty a tam kombinuje extazi a potom speed k tomu alkohol. Ma predchozi zkusenosti s pervitinem a spees bagatelizuje ze je to uplne neco jineho a ze jen proste nechce jit spat. Jale jsou ucinky v porovnani s pervitinem a co rikate na kombinaci extaze speed. a jal se divate na kombinaci lysohlavek a extaze. Pritelkyne rika jal ma vse po kontrolou a ze vi co dela mam z toho vsak obavy neprijde mi to normalno a ani jako zodpovedne uzivani

Kluk, 35 let

Odpověď:

Dobrý den. Speedem se myslí amfetamin a pervitin je metamfetamin. Jsou to chemicky příbuzné látky, obě drogy mají stimulační účinek a podobné nežádoucí efekty (vyčerpání organismu, poruchy psychického zdraví – paranoia apod.). Rozdíly nejsem přesněji schopen specifikovat; i pervitin samotný může mít dost různé účinky v závislosti na tom, z jakých prekurzorů (vstupních látek) se „vaří“, ano, je možné, že účinky pervitinu uživatelé vnímají jako „bohatší“ v oblasti tělesné energie, komunikačních schopností apod.

Kombinaci s MDMA (extáze) považuji za rizikovou – MDMA má empatogenní efekty (zvýšení schopnosti se vcítit do druhého, zvýšená přitažlivost druhých osob pro intoxikovaný subjekt), ale rovněž stimulační a halucinogenní. Může dojít k předávkování. Alkohol do toho je už obrovské riziko s tělesným zdravím (selhání jater, ledvin, přehřátí organismu, kolapsové stavy). Lysohlávky jako silný halucinogen kombinovat s čímkoli mi přijde opět velice neprozíravé. Chování vaší partnerky je velice rizikové, hazarduje se zdravím včetně psychického.

 

Richard Hanus, Bc.
Odborník, který pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *