Má sestra bere víc jak půl roku pervitin

Otázka:

Dobrý den, má sestra bere víc jak půl roku pervitin, je jí 22 vždy uteče z domu, týden se o ní neví a vrátí se ve chvíli kdy nemá kde spát a je bez peněz. Rodiče už jsou zoufalý a neví kam se obrátit a jak jí pomoci. Stále tvrdí že má vše pod kontrolou, ale jen lže, dělá dluhy, nepracuje…… pořád stejné písničky dokola. Má cenu jí do něčeho tlačit, snažit se, neustále doufat že už mluví pravdu, nebo je lepší jí prostě nechat padnout na zem aby otevřela oči a zjistila sama že tudy cesta nevede?

Tereza, 28 let

Odpověď:

Dobrý den. Jsem přesvědčen, že neustálý nátlak, spojený s vírou v zázračný obrat, výdejem energie, opakujícími se zklamáními apod. moc věci nepomůžou. uživatelé drog mají tendence s lidmi kolem sebe manipulovat, využívat volný prostor a nijak se nebabrat s tím, co jejich chování a jednání s okolím dělá. Nechat padnout na dno ale může být taky ošemetné, protože nikdy nevíme, jak je dno hluboké a zda se z něj dá ještě odrazit.

Je třeba být naprosto důsledná a transparentní ve smyslu např: Milá sestro, pokud budeš dál brát a nehodláš s tím nic dělat (např. vyhledat odbornou pomoc, nastoupit na léčbu, najít a udržet práci apod.), nečekej, že tě budu dál podporovat, dávat ti peníze, věřit tvým slibům. Dokaž, že to myslíš vážně, udělej nějaký konkrétní krok směrem ke změně. Až jej uděláš, budu tě podporovat, seč mi síly budou stačit. Mám tě ráda jako člověka a to se nezmění. Ale nemám ráda tvoje braní, tvůj současný životní styl. Vyber si.

Uživatel drogy se musí přesvědčit, že se mu zavře určitý prostor pro manipulaci, že to je na něm samotném. Zároveň může cítit podporu od chvíle, kdy ze sebou začne „něco“ dělat (nastoupí na léčení apod.) Zodpovědnost není na vás.

 

Richard Hanus, DiS.
odborník, ktery pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let

navadmin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *