Jen se chci zeptat, zda užívání pervitinu nemůže způsobit impotenci?

Otázka:

Dobrý den,
chodím s přítelem skoro tři roky, dříve byl závislý na pervitinu, léčil se v bohnicích..
teď už je v pořádku až na občasné „horší nálady“ ale nic hrozného…
jsme spolu velice šťastný a na jeho minulost narážíme maximálně ve srandě, nějakých příhodách, nijak mu to neotloukám o hlavu, nemám důvod..
Styk spolu máme pravidelně, i když kvalitou to připomíná spíše rychlovku, on mi do dokáže vynahradit… ale nepoužíváme kondom…. nebojím se nemocí, jsme spolu tři roky a věřím mu… jen se chci zeptat, zda užívání pervitinu nemůže způsobit impotenci? musím zaklepat na dřevo, že jsem ještě neotěhotněla, ale co když to není jenom náhoda? co když po tom všem děti mít nemůže?
nechci mu říkat ať si nechá udělat testy, je na to hodně citlivý, tak chci nejdřív vědět, zda je to vůbec možné.. děkuji…

Eliška, 20 let

Odpověď:

Dobrý den Eliško,

o trvalých následcích užívání pervitinu na potenci (jak na schopnost erekce, tak vzhledem ke schopnosti mít živé spermie) mi není nic známo. U uživatelů opiátů se může stát, že si braním „vypěstují“ neplodnost (jak muž,i tak ženy), ale u pervitinu by to naštěstí hrozit nemělo. Sexuální funkce a dysfunkce bývají ale často věc „hlavy“, tedy psychiky, a zde může braní pervitinu leccos zpřeházet. Abstinence, čas, podpora a tolerance by však měly pomoci.

Richard Hanus, DiS.
odborník, ktery pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let

navadmin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *