Dobry den,kolegyne dostala na vyskouseni

Otázka:

Dobry den,kolegyne dostala na vyskouseni,je to pry synteticky kokain. Nejde mi na internetu vyhledat blizsi info o teto latce. Muzete mi prosim ve zkracene verzi o tom neco napsat? Nebo popripade poslat i odkaz na nejake webove stranky kde zjistim vice. Dekuji Lenka

Lenka Soukupová, 26 let

Odpověď:

Dobrý den. Ani já jsem doposud o „syntetickém kokainu“ nic nezaslechl.

Napadají mě dvě vysvětlení.

  1. na trhu se v posledních letech objevily takzvané „nové syntetické drogy“, látky s psychoaktivním účinkem a návykovým potenciálem, které „díky“ tomu, že nejsou pro svou novost na seznamu zakázaných narkotik, se dostávají do oběhu i pololegálními cestami a obchod s nimi není do doby zapsání na onen seznam právně postižitelné. Objevilo se syntetické konopí, syntetické halucinogeny apod. Většinou jde právě o látky, o kterých nevíme vůbec nic – nevyzpytatelnost účinků, rizika na zdraví a životě, účinná vs. smrtelná dávka apod. Prodávají se pod pseudonálepkami koupelových solí apod. v pochybných obchodech, které se sice daří likvidovat, leč vznikají nové… V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NIC TAKOVÉHO NEDOPORUČUJU ZKOUŠET, už jen pro to, že v případě otravy/předávkování/psychózy nejde najít rychle antidotum a uživatel může zemřít, nebo být trvale postižen.
  2. Možná jde o tzv. crack, což sice není syntetický kokain, ale přeměněný kokain díky chemické reakci např. s jedlou sodou či práškem do pečiva (alkalickým činidlem).Taková „volná báze“ je mnohem návykovější a silnější, rizikové faktory jsou také o dost vyšší, než u „obyčejného“ kokainu.Opět platí to, co píšu u bodu 1 – nedoporučuju zkoušet!

Zkuste kolegyni přesvědčit, ať to vyhodí.

 

Richard Hanus, Bc.
Odborník, který pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *