Dobrý den, mám takový problém, můj bývalí kluk si začal s marihuanou

Otázka:

Dobrý den, mám takový problém, můj bývalí kluk si začal s marihuanou,začal ji kouřit poprvé na diskotéce údajně mu ji přinesli jeho nejlepší kamarádi, můj bývalí kluk mě napsal že ji jenom vyzkouší jaké to má učinky já jsem byla v pohodě řekla jsem si že si dá max 4 prásky, ale nebyla to pravda včera mě napsal že kouří marihuanu pořád a prodávají mu to jeho kamarádi na diskotékách když jsem mu pověděla aby stím přestal že je to návyková droga a že může špatně skončit tak se rozlobil a řekl že je to jeho život. Mám o něho strach každou chvíli, nemohu rozdejchat že si začal s marihuanou, prosím vás co mám dělat? Děkuji.

Jana, 17 let

Odpověď:

Dobrý den,

myslím si, že nemáte moc možností, jak svého bývalého kluka ovlivnit, ačkoli netuším, jaký spolu máte po rozchodu vztah. Objektivně – pokud si dospělý, nebo skoro dospělý psychicky zdravý člověk občas zakouří marihuanu, nevidím v tom nějaký vážný problém. Pochopitelně, že není dobře, když se kouření trávy stane mladému člověku modlou, může začít zanedbávat svoje zájmy, stát se línějším, nezodpovědnějším. Někdy může u mladého člověka intenzivní užívání THC vyvolat psychické problémy, pokud není zcela duševně stabilní. Návykovost marihuany je oproti jiným drogám nízká, to vás chci uklidnit. Není také pravda, že by „tráva“ byla přestupní stanicí pro tvrdší drogy, i když pochopitelně tu riziko je, když se shání nelegálně na černém trhu, že k ní může být nabízen např. i pervitin.

Pokud je to možné, tak s ním mluvte, zajímejte se, ale vyhněte se výčitkám, poučování a obviňování, protože tak na něj ztratíte jakýkoli vliv. Dejte najevo, že kdyby s měl s marihuanou či s jinými věcmi v budoucnosti problémy, že mu jste nablízku a jste mu ochotna pomoci.

 

Richard Hanus, Bc.
Odborník, který pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *