Dobrý den. Jmenuji se Pavel a je mi čerstvých 20 let.

Otázka:

Dobrý den. Jmenuji se Pavel a je mi čerstvých 20 let. Tento rok sem maturoval a nyní sem na vysoké škole. Celý týden úplně normálně funguji, ale jak přijde víkend a jdu do hospody ,nebo na party, tak sem od patku, až do nedělního podvečera totálně neschopný nějak normálně fungovat a prostě úplně mimo. Možná, že ani neprojdu zkouškovým obdobim, kvůli těmto víkendovým vystrelkum. Byl sem plně uvedomnen s tímto problémem už dřív, ale tedka přišla daleko větší zodpovědnost a vidím to o dost víc tmavě. Alkohol mi vadí z důvodu, že dost často neodhadnu množství a občas mám menší výpadky paměti. Je to ovšem taková společenská věc, že mě za to snad kamarádi pomalu poplacavaj po zádech, když o sobě nevím a maj s toho srandu. I mama proste když přijdu jednou za 14 dni domu pomalu za světla, tak mi ani nic neřekne a nějak to bere. Já to však vždy cítím úplné naopak a mam z toho takový depresivní stavy, které trvají třeba 2 az 3 dny. Jenže mám , označme je jako partu jedna kamarády, kteří mě pořád někam zvou a me to třeba po 2 týdnech, někdy nepiju i měsíc přejde a řeknu si , že si dam tři a je to zase ta stejná písnička-komat a nasledna morální a fyzická kocovina. Fakt to nechápu , slušně oblečeny, cílevědomi, dbajíci na vzhled člověk a jakmile se dotknu alkoholu, tak pravý opak. Taky se snažím lidem dost pomáhat a radit a pak to úplné ztrácí váhu , když mě vidí někde vymetat podlahu. Tak to byl problém jedna s partou jedna. A tedka problém dvě. JSem obrovský milovník řekněme elektronické muziky. Na takové akCe jezdím už od 15 a tam naopak sem byl vždy šťastný po 2 pivech a užíval si spíše tu nádhernou hudbu a klub. Jenže asi po 3 a půl letech sem zacal jezdit na tyhle akce z úplně jinýma kamaradama a vyzkoušel jsem zhruba před 15 měsíci extazy. Ze začátku to bylo treba jednou za 2 měsíce. Potom mě zaclo žrát svedomi, jelikož sem to od pradávna odsuzoval a najednou sem to dělal taky.. tak sem ty pauzy dával čím dál větší a tedka v patek sem po 4 měsících opět neodolal a snědl sem půlku extaze. Přineslo mi to rozhodně víc než alkohol, od te doby znám třeba 40 nových lidí. Večery nabraly úplné jiné obraty. Ale jak říkám, i z toho sem začal mít černé svědomí, i když sem to mel za poslední rok třeba jen 3x a s ničím to nemichal a tak. Nejhorší na tom všem je ,ze za tech 15 měsícu sem začal pozorovat šílené změny na všech okolo. Nejdřív půlka extaze za večer pak dvě za večer pak ještě víc a najednou berou pervitin a kokain a porad mi vysvětlujou jak je to normální a nenechají si říct, že si ničej život. No vlastně ani nevím na co se ptám. Jen sem vám vylíčil moje šťastné pracovní dny a velice nešťastné víkendy, které mě brzdi v mém osobním pokroku. Když přijdu do jedné party tak se tam strašně pije a když do druhé tak se tam pije a ještě fetuje. A jeste sem takový introvert, že znám strašně lidi a uvědomuji si, že k hodně z nich mám citové vazby a když na ty party přestanu chodit, že se nebudu mít skoro s kým bavit. Děkuji za názor.

Pavel, 20 let

Odpověď:

Dobrý den, Pavle,

chápu Váš strach z osamocení a z životní prázdnoty v případě, že se vzdáte „starých známých“, ale více mi ve Vašem příspěvku rezonuje fakt, že Vám drogy nedělají dobře – zejména alkohol, a že vidíte, jak dopadají „experimenty“ se zdánlivě neškodnými drogami jako je extáze -končí to jako pervitin, kokain a bohorovné přesvědčení, že „je to v pohodě“.

Je Vám dvacet, máte život před sebou, stáváte se dospělým a k tomu holt patří velké změny. Myslím, že si zasloužíte lepší přátele než ty, kteří „poplácávají“ za to, že jste se opil do němoty, nebo přesvědčují sami sebe v tom, jak jsou drogy skvělá zábava. Nejsou, to mi věřte – rozhodně ne tak dlouho, jak by si jejich uživatelé představovali.

Elektronické muziky se vzdávat nemusíte, i když je hodně se scénou užívání propojená. Sám znám DJ´s , kteří jsou ostře proti drogám a na jejich akcích nejsou „budiče“ vítány. Jde jen o odvahu opustit lidi, kteří Vám začínají škodit, rozmyslet se, čím byste se v životě chtěl naplňovat a pak si za tím jít, přeju hodně štěstí.

 

Richard Hanus, Bc.
Odborník, který pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *