Dobrý den, chtěla bych pomoc svému kamarádovi, aby přestal brát drogy.

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych pomoc svému kamarádovi, aby přestal brát drogy. Zejména pervitin a trávu. Znám ho od dětství, v dospívání jsme šli ale každý jinou cestou, on se bohužel dal na drogy. Po pár letech jsme se opět začali vídat a já jsem zjistila čemu momentálně holduje. Co vím marihuanu si dá každý den, třeba i 3-4 brka, perník jen občas, nevím přesně, jen z povídání tak 2x 3x měsíčně. Nějaké velké změny na něm nepociťuji, ani po použití drogy. Je jenom víc hyperaktivní, víc se směje a přemýšlí optimisticky. Ovšem co mě zarazilo, že má popůjčované peníze, dluhy, do žádného zaměstnání nechodí a vyhledává pouze různé ,,rychty,, a kamarády kteří ho v tom podporují a pomáhají mu drogy shánět. Řekla jsem mu několikrát že se mi to nelíbí a že by se měl zaměřit spíše na práci a budování nějakého vztahu (kvůli drogám se s ním rozešla přítelkyně s kterou byl 5 let), ale zbytečně a bojím se, že to s ním bude čím dál tím horší a že na tom bude ještě víc závislý než je teď. Myslím si, že jako jeho nejlepší kamarádka bych mu nějakým způsobem měla pomoc. Proto Vás prosím o radu. Děkuji za odpověď.

Ela, 21 let

Odpověď:

Dobrý den. Podle toho, co píšete, váš kamarád užívá návykové látky možná i proto, aby dovedl na chvíli řešit své problémy s optimismem a netrápil se jimi. Namísto, aby je viděl realisticky a začal je řešit. Intoxikacemi marihuanou to vše jen zlehčuje a odsouvá. Mluvte s ním v tomto smyslu. Kde nabral dluhy těžko říct, zda z nákupu drog, nebo hraje a sází, nebo má jiné potíže.

Braňte asi jinak své hranice. Pokud dotyčný na vaše dobře míněné otázky a rady reaguje negativně, tak přestaňte plýtvat energií. jen byste mu měla dát zprávu, že pokud se rozhodne své problémy začít nějak konstruktivně řešit, tak že jste to vy, kdo mu s nimi pomůže, podpoří jej v těch správných krocích…

 

Richard Hanus, Bc.
Odborník, který pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *