Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je jisté,že se závislost vytěsňuje závislostí.

Otázka:

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je jisté,že se závislost vytěsňuje závislostí.Jsem alkoholik, který nepije již 1,5 roku a nějak mi to nechybí. Už asi půl roku beru pervitin teoreticky ob den přestal jsem i na 16 dní ale znovu začal .Když není tak není a není to otázka financí.Můžu se tedy, kvůli své předchozí závislosti stát závislým na něčem jiném nebo už jsem.Pozoruji na sobě absolutní změny chování i přístup k hodnotám.Tyto změny se týkají hlavně přístupu k financím tato častá změna je o 360 stupňů. Sem tam si i zahraji automaty což by mě dřív nenapadlo. Může to být znamení úplné závislosti? Může mi pervitin zcela změnit osobnost? Děkuji za odpvěď Michal 39let

Michal, 39 let

Odpověď:

Dobrý den, ano, závislost na jedné látce může být velmi často nahrazena závislostí na látce (činnosti) jiné. V osobnosti závislého se zřejmě vytvoří určitý závislostní systém, například v oblasti odměny, zranitelnosti vůči vnějším podnětům. Závislý se „naučí“ řešit určité situace užitím drogy. Pokud od jedné abstinuje a od jiných ne, dochází k onomu nahrazení, přičemž to, co zůstává, je závislostní chování, systém. Proto se v léčbách důrazně doporučuje úplná abstinence, ačkoli jsou jedinci, kteří např. po léčbě začnou abstinovat od drog a dokážou uměřeně konzumovat např. alkohol.

„Druhá“ závislost se bude rozvíjet mnohem rychleji, má už „prošlapanou cestu“.

Doporučuju vyhledat odbornou pomoc, léčbu a v ní směřovat k úplné abstinenci od návykových látek a činností.

Pervitin určitě mění osobnost člověka. Tyto změny mohou být vratné, pokud budete důsledně abstinovat a vyplňovat svůj život jiným smyslem, než je alkohol/hra/braní.

 

Richard Hanus, Bc.
Odborník, který pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *