D.DEN,ZKOUSIM VSE MOZNE… SAMA ROZV.SE SYNEM 26 LETY.

Otázka:

D.DEN,ZKOUSIM VSE MOZNE… SAMA ROZV.SE SYNEM 26 LETY. VIM ZE DLOUHO KOURI TRAVU.,POSL.ROK PUJCKY ZA MYMI ZADY,AGRESE ,PLAC,SLIBY VIDELA JSEM ZE NECO JE JINAK ,PAK PRISEL VYHAZOV Z PRACE, HADKY S KYM MOHL A ZAROVEN NOVY LIDE KTERE VODIL DO BYTU V ME NEPRITOMNOSTI , DLUHY VSUDE A U VSECH ,ZBILI HO I CIKANI ZLOMILI RUKU… DAL NEPRACOVAL JE TO UZ ROK CO NEDELA.,DAL ,BERU TO STRUCNE ,VYHODILA JSEM HO POLICIE U NAS BYLA NEKOLIKRAT,ROZBIL I DVERE ,VYHROZOVAL NADAVAL ,NIC A NIKDO NA NEJ NEMA A PAK PRISEL SOK ,PRO ME ,BYL POZIT. NA PERVITIN AZ PAK MI VSE DOCVAKLO ,NASTUDOVALA JSEM HORY INFO ,KNIZKY ,INTERNET ,DR.PORADNA SANANIM KAM PISU ZOUFALA A MAM POCIT ZE MI ODPOVIDA ROBOT,DOKONCE MI NA NECO ODPOVIDALI UPLNE STEJNE,NEMAM UZ CHUT TAM PSAT NENI TO K NICEMU MYSLIM SI NAPISU ODBORNIKUM A PORADI ,TO CO MI OVSEM PORADILI MI REKNE KAZDA DRUHA BABKA ZE VSI. SYN BYL RUZNE PO FETACICH OBJEVI SE PO MESICI VALI VINU NA ME ZE JSEM HO VYHNALA,,,,TEN DUVOD PROC A ZAC JSEM HO VYHNALA SI VUBEC NEPRIPOUSTI ,VYCERPALA JSEM VSE OSLOVILA TY KTERE NA NEJ TROCHU MELI VLIV,VSE MARNE. TED JE PAR KM OD ME POD OBCI NA UBYTOVNE 1 MISTNOST BEZ VODY A TOPENI ,VEZLA JSEM MU TAM VALENDU DEKY NADOBI JIDLO ,ZMIZEL PRED NASIM PRIJEZDEM ASI ABYCHOM HO NEVIDELI JE SILENE OSYPANY ,ASI PERVITINOVA DERMATITIDA ,DO VSEHO JEZDI S NAKYM VRAKEM VCERA HO CHYTLI BEZ TECH.PRUKAZU A POD VLIVEM DROG.,JSEM NA DNE JE TO MUJ SYN KTERY INTELIGENTNI,VELMI HODNY A NESKUTECNY DRIC SE ZMENIL ZA ROK V HOVADO ,V NAPROSTYHO BEZMOZKA .NEVIM CO MAM DELAT JEHO OTEC NIKDY OD ROZVODU NEFUNGOVAL NEMEL ZAJEM O DETI ,POSLAL ALIM. A KONEC,SYN MEL ALE HEZKE DETSTVI BABI DEDA VSE MU VYNAHRADILI ,MYSLIM ZA OTCE…. NEVIM CO NEDA SE S NIM MLUVIT ,NEDA SE NIC

Jaja, 52 let

Odpověď:

Dobrý den. Soucítím s vaším zoufalstvím. Podle toho, co píšete, mám pocit, že jste opravdu udělala všechno, co bylo ve vašich silách.

Syn se rozhodl žít na drogách a postupně se tak ničí. Závislost bere lidem náhled, takže to, jak se ničí, vnímáte především vy.

Stěžujete si, že vám odborníci nejsou schopni poradit. Možná je to proto, že taková rada neexistuje. Možnosti, jak mohou blízcí lidé ovlivnit chování závislého, jsou ve skutečnosti mizivé co se týče dopadů na změnu. Dokud se závislý nerozhodne, že chce žít jinak, má okolí především prostor chránit sebe před každodenním utrpením v soužití s ním – proto se radívá závislého vyhodit z domova, ukončit veškerou podporu apod. Ano, u některých to může být impuls k tomu, že jim „sepne“ – aha, tak už jsem sám, už mě ani máma nepomůže, holt si musím začít pomáhat sám – ale některým nesepne.

Váš syn se rozhodl nějak žít a vy nemáte už páky na to, jak jeho rozhodnutí zvrátit. Váš úkol je jiný a je velice náročný – smířit se s tím, že se syn rozhodl žít úplně jinak, než byly vaše představy a než byl jeho potenciál. Pro matku téměř nepředstavitelně těžký úkol. Obávám se, že dopisování s poradnami vám jej vyřešit nepomůže. Bude to vaše životní téma a bude také na vás, zda se rozhodnete se jím nechat zničit, nebo hledat pro sebe cesty, jak žít dál a najít v takovém životě nějaký smysl.

Napadá mě, že byste mohla synovi napsat a doručit dopis, ve kterém byste mu napsala, co cítíte, před jakou zkoušku vás postavil, a vyjádřit naději, že pokud se rozhodne pro změnu (léčbu, abstinenci), budete jej podporovat a má dveře domů otevřené.

Věřím, že jste pochopila smysl mé odpovědi, ač to je asi náročná četba. Přeju vám hodně sil.

Richard Hanus, Bc.
Odborník, který pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let.

3 comments for “D.DEN,ZKOUSIM VSE MOZNE… SAMA ROZV.SE SYNEM 26 LETY.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *