Dobrý den, pane doktore. Mám od 13 cti let problém s mariuhanou

Otázka:

Dobrý den, pane doktore. Mám od 13 cti let problém s mariuhanou. Všechno začalo od 12 cti let, kdy jsem mela deprese z jednoho umrti, začala jsem kouřit a popíjet, ve 13 hulit a po prvý měla i piko, což jsem bohužel nevěděla, že to je piko, bylo mi řečeno, že je to snupaci tabák. Od 14 do 15 let jsem hulila jednou, dvakrát do roka, v 15 letech jsem začala i hodně pit. V 16 letech mi hráblo, hulila jsem do týdne, tak 2-3x, po dobu 6 měsíců, poslední 6 měsíc to bylo smíchané s pikem, od ty doby jsem si řekla dost, až na to, že mi to našli v moči, strasne jsem zklamala matku a byla jsem 20 mesicu čistá, pak ale přišlo září, škola, a dala jsem si znova, moje otázka zni může to být v moči? Kdyz jsem byla přes 20 měsíců čistá, byl to prý slabý model a z toho jsem měla maximálně 4-5 prásku, víc ne. Od ty doby jsem nehulila,, začala jsem o víkendech říjen a kousek listopadu hodně pit, když jsme naposledy byli v hospodě a hulili, nedala jsem si, teď se snažím i moc nepít, ale bojim se, jak to zvládnu, co by jste poradil vy, jak mít pevnou vuli, pokud to jde? Děkuji za odpověď na mé otázky, mějte se. Nasledanou.

xx, 18 let

Odpověď:

Dobrý den.

Na první otázku je odpověď taková, že pokud jste v září naposledy užila marihuanu, budou veškeré možné testy na tuto látku již dávno negativní.

Otázka druhá – jak zvládnete abstinovat od drog, jak kontrolovat pití, jak posílit vůli…Vzhledem k tomu, že Vaše experimenty s drogami a alkoholem začaly už v podstatě v dětství, nepodceňoval bych rizika, které takto časný start skrývá, zejména hrozba závislosti, a snažil bych se vyhledat odbornou ambulantní pomoc, kde byste měla šanci mluvit o svém životě, o tom, jak zvládat náročné situace, jak pustit ven emoce, které si nemůžete dovolit ventilovat v běžném životě.. Můžete zde řešit i otázku kontrolovaného pití alkoholu (můj názor je, že pokud nezvládnete skončit na ekvivalentu max dvou piv a bez tvrdého alkoholu, nejde o kontrolované pití), je dobré si vést „alkodeníček“ a tam si zaznamenávat množství a frekvenci konzumace, oznámkovat si tam, nakolik se vám podařilo dodržet předsevzetí, plánovat si zde postupné omezování, ale i tak je lepší, abyste na to nebyla sama a měla možnost to s odborníkem probírat. Obdivuji, že jste dovedla přestat s pervitinem, klobouk dolů. Nechat si pomoci není slabost, je to naopak známka silné osobnosti.

Richard Hanus, Bc.
Odborník, který pracuje v poradenských službách nestátní neziskové organizace v oboru protidrogové prevence 15let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *